Elektrokardiogramm

Elektrokardiogramm, lühendina EKG, on südame bioelektriliste signaalide üleskirjutus, mis aitab tuvastada tajutavaid või tajumatuid südame rütmihäireid ning eluohtlikest rütmihäiretest ohustatud markereid. EKG on diagnostiliseks abivahendiks südamerikete, südamelihase haiguste ja verevarustushäirete korral.

Spordimeditsiini SA-s kasutatakse 12-lülitusega EKG registreerimist.

 

Puhkeoleku ehk rahuseisundi EKG teostatakse enne koormustesti lamavas asendis. Elektroodid kinnitatakse kätele ja jalgadele ning 6 elektroodi pannakse rindkerele. Meestel võib olla vajalik elektroodialuse naha raseerimine. Uuringu ajal peab patsient olema võimalikult lõdvestunult, ei ole soovitatav rääkida ega liigutada. Uuring on patsiendile täiesti ohutu ning eraldi EKG registreerimist inimene ei tunneta.

Koormustesti ajal toimub samuti 12-lülitusega EKG registreerimine ning see viiakse läbi kas jooksurajal või veloergomeetril. Siis kinnitatakse elektroodid ainult rindkerele.

EKG teostatakse üldjuhul ühe osana terviseuuringu kompleksist, kuid vajadusel on võimalik teha puhkeoleku EKG-d ka eraldiseisvana.